Chip Tuning Nedir Nasıl Çalışır

Chip Tuning Nedir Nasıl Çalışır

Sakarya Chip Tuning, otomobillerin motor kontrol ünitesini ele alan ve bu ünitenin içinde ki yazılımı değiştirmek ve otomobilin performansını arttırmak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem günümüzde çoğunlukla otomobillerin yakıt tüketimlerini azaltmak, otomobillerin güç ve tork sınırlamalarını arttırmak için kullanılmaktadır.

Chip tuning uygulamaları, motorda ateşlemeyi gerçekleştiren yazılımı değiştirmek ile başlamış olup motorda ki performansı arttırmak için yapılan çalışmalar ile daha da gelişmiştir. Otomobillerde bulunan chipler içinde ortam sıcaklığı, hava akışı, hava basıncı ve yakıt püskürtmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Yazılım değiştirme uygulaması ile genel anlamda planlanan chipler içinde yer alan yazılım bilgilerinin bilgisayar aracılığı ile güncellenmesi ve değiştirilmesidir. Eğer chiplerde her hangi bir düzenleme sağlanamaz ve içinde bulunan yazılım bilgileri toparlanamaz ise eski yazılım yerine yeni bir elektronik devre kurulabilir.

Otomobil Yazılım değiştirme işlemi ile gerçekleştirilen yakıt tasarrufu ve performans konusunda ki değişikliklerin yanı sıra aynı zamanda araç sınırı eklenmesi, araç sınır hızının kaldırılması ve motor gücünün sahip olduğu gücün düşürülmesi gibi işlemlerde yazılım değiştirme yöntemi ile gerçekleştirilmektedir.

Araçlara uygulanan bu uygulamanın genel anlamda ki işlem sırası, otomobil üzerinde yer alan orijinal yazılımın okunması ve bilgisayara kaydedilirken aynı zamanda yedeğinin alınması, otomobilin üzerinde yer alan orijinal yazılımın Remap sayesinde düzenlenmesi, Remap işlemi uygulanan orijinal bilgilerin tekrar otomobil yazılımına yüklenmesidir.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın